Osnovna škola Rapska

Humanitarna akcija, posjet Skloništu za nezbrinute životinje Grada Zagreba u Dumovcu i intervju s djelatnicom skloništa

Učenici 5. razreda koji pohađaju izvannastavnu aktivnost građanskog odgoja (Zajednica aktivnih građana) pod vodstvom pedagoginje škole Lovorke Jurić Komljenović tijekom adventa pokrenuli su humanitarnu akciju za pse i mačke koje nemaju svoj dom.

U akciji su prikupljali dekice, ručnike, igračke za pse i mačke i konzerve hrane za životinje. Učenici su organizirali štand na Adventu u Rapskoj gdje su prikupljali navedene potrepštine te informirali posjetitelje o dobrim stranama udomljavanja životinja naspram kupovanja. Učenici su se dosjetili i ukrasili jednu staklenku za kovanice tako da se na štandu mogla darovati i pokoja kunica.

Novce koje su učenici prikupili donirali su udruzi „Prava šapa“.  Prikupljeno je 314,48 kn (41,74 eura), a udruzi je uplaćeno 50 eura. Prikupljene dekice, hranu i igračke odnijeli su u Sklonište za nezbrinute životinje u Dumovcu. Ovim putem zahvaljuju svima koji su se odazvali humanitarnoj akciji!

Sklonište Dumovec učenici su posjetili 28. prosinca 2022. u pratnji pedagoginje Lovorke Jurić Komljenović. Donirajući prikupljene stvari za nezbrinute životinje, intervjuirali su djelatnicu Skloništa Marinu Melšu. Neka su pitanja imali pripremljena unaprijed, a neka su smišljali na licu mjesta.

INTERVJU S DJELATNICOM SKLONIŠTA

Učenici: Naša grupa ove godine obrađuje temu park za pse. Što mislite, jesu li takvi parkovi potrebni i poželjni? Čitali smo članak u kojem piše da nije dobro voditi pse u takav park jer psa mogu napasti drugi psi koji su neodgojeni. Što Vi mislite o tome?

Marina: Smatram da je park za pse potreban u svakom naselju, a vlasnici su dužni odgajati svoje pse kako bi prihvaćali društvo drugih pasa.

Učenici: Koliko vodite brigu o psima koji su u Azilu?

Marina: Psi koji u Skloništu čekaju udomljenje ovdje imaju svu potrebnu skrb – od smještaja i hrane preko aktivnosti na otvorenom do veterinarske skrbi. Veliku pozornost pridajemo hrani za pse. Životinje koje su alergične ili imaju probavne tegobe jedu isključivo posebnu hranu. Sa psima koji nam dolaze prestrašeni ili se trebaju naviknuti na društvo ljudi i pasa radi naša trenerica. Pse izvodimo u šetnje te u igru na poligon za agility. Pse koji vole raditi potičemo na rješavanje zadataka. Neki su psi kraće kod nas, a neki ovdje ostaju godinama. Uz one koji su s nama dugo posebno se vežemo. Kada ih netko udomi, teško nam je, no znamo da je to za njihovo dobro.

Učenici: Jeste li imali u azilu životinje bez nogu?

Marina: U Skloništu imamo životinje s raznim vrstama invaliditeta. Nažalost, neke nam mačke dolaze u jako teškom stanju. Kada im je nožica teško ozlijeđena u prometu i kada je se ne može spasiti, potrebno ju je amputirati. Iznimno smo sretni kada takve životinje izliječimo, oporavimo i udomimo.

 

Učenici: Koje životinje najčešće primate u sklonište?

Marina: U Skloništu imamo odgovarajuće smještajne kapacitete samo za pse. Bolesne i ozlijeđene mačke smještamo u prostore koje smo prilagodili u tu svrhu. Kada naša terenska ekipa preuzme nekog drugog kućnog ljubimca nakon što ga pronađu građani, poput kunića i kanarinaca, brigu o njemu preuzima Zoološki vrt Grada Zagreba. Preuzimamo i bolesne divlje životinje. Pomoć im se potom pruža u oporavilištu za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba.

Učenici: Jesu li zaposlenici Dumovca kada osobno udomili životinju?

Marina: To se često događa. Ja osobno imam tri udomljene mačke.

Učenici: Kako životinje dođu u sklonište? Tražite li ih po gradu ili ih vama dovedu?

Marina: Kada netko nađe životinju, nazove nas i mi izlazimo na teren te je preuzimamo.

Učenici: Čuli smo da se rjeđe udomljuju životinje s crnom dlakom. Je li to istina?

Marina: Da, to je istina. Nažalost, građani manju pozornost obraćaju na crne životinje, a neki ne udomljavaju crne životinje iz praznovjerja. Postoje i ljudi koji udomljavaju isključivo crne životinje.

Učenici: Udomljavaju li ih zato što znaju da se rijetko udomljuju?

Marina: Udomljuju ih jer vole crne životinje.

Učenici: Što trebamo napraviti ako pronađemo ranjenu divlju životinju?

Marina: Trebate nas nazvati. Naši će vam djelatnici objasniti što trebate napraviti. U većini slučajeva doći ćemo po životinju i prevesti je u Oporavilište za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba gdje će joj biti pružena potrebna veterinarska skrb.

Učenici: Što ako netko želi dati svog psa na udomljavanje?

Marina: Preporučujemo da prvo da se potrudi sam udomiti psa oglašavajući ga među prijateljima i putem društvenih mreža. Ako ne uspije tako udomiti psa, može nam se javiti, no smještanje psa u azil uvijek treba biti posljednja opcija.

Učenici: Uspijete li udomiti sve pse?

Marina: Svi se psi iz Skloništa na kraju udome. Velike napore ulažemo u informiranje građana o našim životinjama. U svakodnevnoj smo komunikaciji s medijima te građanima izravno putem društvenih mreža. Među ostalim, koristimo Facebook, Instagram i TikTok.

Učenici: Imate li kakvu poruku za kraj?

Marina: Sve koji žele mačku ili psa pozivamo da nam dođu i pokušaju ovdje pronaći za sebe idealnog ljubimca. Oko udomljavanja životinja pritom se trebaju složiti svi članovi obitelji. Naime, ljubimac će njihovim životima donijeti veliku sreću, ali i obveze. O odgovornom držanju ljubimaca sustavno educiramo djecu, ali i starije građane. Sanjamo o danu kada će Sklonište biti prazno.

Izvještaj pripremila: Lovorka Jurić Komljenović, pedagoginja

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *