Osnovna škola Rapska

eTwinning OFFLine OnLife

Osnovna škola Rapska po prvi put u svojoj osamdesetogodišnjoj povijesti sudjeluje u Erasmus + projektima. Projekt se zove “Online vs. offline – two worlds meet”, a voditeljica je Mirena Maljković, učitelj mentor.

Tijekom siječnja 2020. godine, na inicijativu ravnateljice Diane Dujmović, osnovan je prvi Erasmus tim u OŠ Rapska. Ideja je bila upoznati se s načinom apliciranja i provođenja K1 projekata.

U siječnju 2021. godine počelo je intenzivno raspisivanje projekta na ideju Mirene Maljković, učiteljice informatike u OŠ Rapska. Ona je vrlo rano osvijestila potrebu za educiranjem učenika, roditelja, a i djelatnika, o kvalitetnijem i svrsishodnijem korištenju digitalnih tehnologija. Iz tog razloga osmislila je Dan BezVeze, tematski dan, koji je prvi put održan 2018. godine u OŠ Rapska. Svake se godine sve više škola pridružuje obilježavanju Dana BezVeze. Više o projektu saznajte na mrežnoj poveznici projekta te zapratite projekt na društvenim mrežama Instagram i Facebook.

Ciljevi projekta “Online vs. offline – two worlds meet” su: podizanje digitalne i medijske pismenosti učenika, roditelja i djelatnika Škole, poticanje na tjelesnu aktivnost, briga o mentalnom zdravlju i edukacija o digitalnim tehnologijama.

Zbog pojave pandemije koronavirusa i prelaska na online nastavu osvijestili smo da je edukacija o svrsishodnom korištenju tehnologije, u kojoj se ni odrasli nisu uspjeli snaći, neophodna.

1. godine Erasmus tim OŠ Rapska okupio je sljedeće djelatnike:
  • Mirena Maljković, učiteljica informatike, voditeljica projekta
  • Lovorka Jurić Komljenović, pedagoginja
  • Margareta Kovač, psihologinja pripravnica
  • Milenko Beneš, učitelj razredne nastave
  • Olja Nedić, učiteljica razredne nastave
  • Ivana Sekulić, učiteljica engleskog jezika
  • Lucija Krpan, profesorica geografije
  • Alen Šterpin, prof. informatike i fizike
  • Diana Dujmović, ravnateljica

Timu su se kasnije pridružile učiteljica razredne nastave Josipa Hotovec i učiteljica informatike Iva Fabijanić zbog odlaska Lucije Krpan i Alena Šterpina.

Projekt je dobio naziv „Online vs. Offline – Two worlds meet” ili na hrvatskom jeziku „Online vs. Offline – susret dvaju svjetova”. Zamišljen je u dvogodišnjem trajanju, a podrazumijeva i mobilnosti učitelja kako bi se dodatno educirali za svrhovitu provedbu projekta. Škola je dobila i financijsku pomoć od 18 tis. eura za provođenje projekta.

eTwinning projekt „Offline onlife”, koji je proizašao iz velikog projekta, okupio je desetak partnerskih škola iz Hrvatske i Europe te svaki mjesec obrađuje novu temu i aktivnosti koje krovno obuhvaća veliki projekt. Partnerske škole su:

• Osnovna škola I. C. 1 D’Acquisto-Leone, Pomigliano d’Arco, Italy
  • Osnovna škola Eugena Kvaternika, Velika Gorica
  • Osnovna škola Eugena Kumičića, Velika Gorica
  • Osnovna škola Antuna Bauera, Vukovar
  • Centar za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar, Varaždin
  • Elektrotehnička škola, Zagreb
  • Prva osnovna škola, Ogulin
  • Osnovna škola Petrijanec, Petrijanec
  • Projekt možete pratiti putem Twinspace stranice i Facebook stranice projekta . Učenici i roditelji škole pozdravili su ovaj projekt kao odskočnu dasku za mnoštvo novih ideja i projekata za Osnovnu školu Rapska.

Diana Dujmović

Video u kojem predstavljamo svoju školu:

Igranje Kahoot kviza kreiran s partnerima za Dan sigurnijeg interneta:

Igranje društvenih igara

Izrađene društvene igre